Vysoký krvný tlak a erektilná dysfunkcia

Vysoký krvný tlak a erektilná dysfunkcia

Vysoký krvný tlak, inak známy ako hypertenzia, môže prispieť k erektilnej dysfunkcii. Niektoré lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku môžu spôsobiť i erektilnú dysfunkciu. Podľa autorov jednej štúdie zaznamenalo približne 30 percent mužov s vysokým krvným tlakom i problémy s erekciou. Mnoho mužov preto hľadá lieky, ktoré im pomôžu pri vysokom krvnom tlaku, ale nebudú mať účinok na ich erekciu.

Prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je určenie vzťahu medzi erektilnou dysfunkciou, vysokým krvným tlakom a liekmi na krvný tlak. Tiež môže pomôcť úprava vášho životného štýlu.

Vysoký krvný tlak a erektilná dysfunkcia

Vysoký krvný tlak poškodzuje tepny. Časom môže spôsobiť to, že vaše tepny sa stanú menej flexibilné a zúžia sa. Tým sa znižuje obeh krvi. Takýto stav vás nielenže vystavuje riziku infarktu a mŕtvice, ale tiež obmedzuje množstvo krvi, ktorá cirkuluje vo vašom penise. Na získanie a udržanie erekcie je potrebný správny prietok krvi skrze tepny.

Ak sa vysoký krvný tlak nelieči, môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Avšak niektoré lieky určené na liečbu vysokého krvného tlaku môžu rovnako narušiť sexuálnu funkciu a spôsobiť erektilnú dysfunkciu. To všetko môže pripomínať začarovaný bludný kruh, ale nemusí to byť tak. Nie všetky lieky na vysoký krvný tlak totiž spôsobujú erektilnú dysfunkciu.

Lieky na krvný tlak a erektilná dysfunkcia

Niektoré lieky na krvný tlak vedú k erektilnej dysfunkcii s väčšou pravdepodobnosťou, ako iné. Ak zistíte, že niektoré lieky na vysoký krvný tlak pravdepodobne spôsobujú erektilnú dysfunkciu ako vedľajší účinok, povedzte o tom svojmu lekárovi. Ten vám môže naordinovať liečbu, ktorá bude prínosná pre váš život v spálni i mimo nej.

Lieky na krvný tlak, ktoré pravdepodobne spôsobujú erektilnú dysfunkciu

Dva typy liekov na krvný tlak – beta-blokátory a diuretiká –s vyššou pravdepodobnosťou spôsobujú erektilnú dysfunkciu.

Beta-blokátory: Tieto lieky ovplyvňujú tú istú časť nervového systému, ktorá spôsobuje erekciu. Obmedzujú však prekrvenie penisu, čo vám môže zabrániť v erekcii. Medzi beta-blokátorovnapríklad patria:

 • metoprolol (Lopressor, Toprol-XL)
 • atenolol (Tenormin)
 • propranolol (Inderal)
 • karvedilol (Coreg)

Diuretiká: Diuretiká sa tiež označujú ako pilulky na odvodnenie. Môžu znížiť prekrvenievášho penisu. To spôsobuje ťažkosti s dosiahnutím erekcie. Diuretiká sú tiež známe tým, že znižujú hladinu zinku, čo môže znížiť množstvo testosterónu vyprodukovaného vašim telom. V konečnom dôsledku to môže znížiť chuť na sex. Môžu tiež ovplyvniť svalovú kontrakciu.

Lieky na krvný tlak s malou pravdepodobnosťou spôsobenia erektilnej dysfunkcie

Zdroj: www.erekciablog.sk

Zmeny životného štýlu, ktoré vám pomôžu znížiť krvný tlak:

 • znížte príjem sodíka
 • prestaňte fajčiť
 • zbavte sa nadváhy
 • začnite cvičiť
 • pridajte do svojej stravy potraviny bohaté na draslík

Existujú lieky na krvný tlak, u ktorých muži hlásia len ojedinelé problémy s erekciou. Medzi ne patria:

 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín
 • blokátory receptorov angiotenzínu II
 • alfa-blokátory
 • blokátory kalciového kanála

Navštívte svojho lekára

Váš lekár bude vedieť zmeniť Vašu liečbu vysokého krvného tlaku tak, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie. U niektorých mužov môže byť táto zmena záležitosťou úpravy dávkovania. U iných mužov bude potrebné predpísať úplne iný liek.

O svojich vedľajších účinkoch, ako aj o všetkých ďalších liekoch a doplnkoch, ktoré užívate, hovorte otvorene. Tieto informácie môžu pomôcť vášmu lekárovi určiť, čo spôsobuje váš zdravotný problém. Je potrebné pomôcť vášmu lekárovi určiť najlepší spôsob liečby vášho stavu.